Зміни в порядку призначення пенсій за вислугу років

Зміни в порядку призначення пенсій за вислугу років

З 1 квітня 2015р. згідно із Законом України від 02.03.2015р. № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі – Закон № 213) відбудуться зміни і в порядку призначення пенсій за вислугу років. При цьому, як відомо, деяким категоріям осіб пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку та за наявності потрібного спеціального стажу, тому їм збільшено розмір спеціального стажу, який дає право на таку пенсію.

До таких осіб належать: працівники льотного і льотновипробного складу; працівники, які здійснюють управління повітряним рухом і мають посвідчення (диспетчери, старші диспетчери, керівники польотів); працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення; працівники окремих видів суден, професій і посад плавскладу суден морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості – за списком, що затверджується в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Збільшення розміру потрібного спеціального стажу буде поступовим – на шість місяців кожного року починаючи з 1 квітня 2015р.

При цьому, якщо особа на 1 квітня 2015р. уже має потрібний розмір спеціального стаду, то вона матиме право виходу на пенсію за вислугу років за цього стажу. Тобто для призначення їй пенсії нові вимоги щодо розміру спеціального стажу не будуть застосовуватися. Збільшення стажу стосується і чоловіків, і жінок.

Працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення

матимуть право на пенсію за вислугу років незалежно від віку за наявності спеціального стажу роботи за переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993р. № 909, на 1 квітня 2015р. – не менш як 25 років та після цієї дати:

-         з 1 квітня 2015 до 31 березня 2016р. – за наявності не менш як 25 років шість місяців спеціального стажу;

-         з 1 квітня 2016 до 31 березня 2017р. – не менш як 26 років;

-         з 1 квітня 2017 до 31 березня 2018р. – не менш як 26 років шість місяців;

-         з 1 квітня 2018 до 31 березня 2019р. – не менш як 27 років;

-         з 1 квітня 2019 до 31 березня 2020р. – не менш як 27 років шість місяців;

-         з 1 квітня 2020 до 31 березня 2021р. – не менш як 28 років;

-         з 1 квітня 2021 до 31 березня 2022р. – не менш як 28 років шість місяців;

-         з 1 квітня 2022 до 31 березня 2023р. – не менш як 29 років;

-         з 1 квітня 2023 до 31 березня 2024р. – не менш як 29 років шість місяців;

-         з 1 квітня 2024р. або після цієї дати – не менш як 30 років.

Пенсії за вислугу років, які призначаються зі зниженням пенсійного віку та за наявності спеціального та страхового стажу

Підвищено пенсійний вік жінкам на п’ять років (поступово). І чоловікам, і жінкам підвищено загальний стаж роботи на п’ять років (поступово). При цьому вимоги щодо спеціального стажу залишилися незамінними для таких працівників: які здійснюють управління повітряним рухом і мають свідоцтво диспетчера; інженерно-технічного складу – за переліком посад і робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1992р. № 418; бортпровідників; робітників локомотивних бригад й окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах, - за списком професій і посад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992р. № 583; водіям вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятим у технологічному процесі на шахтах, рудниках, розрізах і рудних кар’єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи; працівників експедицій, партій, загонів, дільниць і бригад, безпосередньо зайнятих на польових геолого-розвідувальних, пошукових, топографоеодезичних, геофізичних, гідрографічних, лісовпорядних і розвідувальних роботах; робітників, майстрів ( у тому числі старших майстрів), безпосередньо зайнятих на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання, - за списком професій, посад і виробництв, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992р. № 583; механізаторів (докерів-механізаторів) комплексних бригад на вантажно-розвантажувальних роботах у портах; плавскладу морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден потрових, що постійно працюють на акваторії порту, службоводопоміжних, роз’їзних, приміського і внутріміського сполучення).

Робітники локомотивних бригад й окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах, за списком професій і посад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992р. № 583; водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайняті в технологічному процесі  на шахтах, рудниках, розрізах і рудних кар’єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи, мають право на вислугу років і виходитимуть на пенсію після досягнення 55 років і за стажу роботи:

-         не менш як 30 років, з них не менш як 12 років шість місяців на такій роботі (чоловіки);

-         не менш як 25 років, з них не менш як 10 років на такій роботі (жінки).

Відділ з призначення пенсій

управління Пенсійного фонду України в