Відокремлений структурний підрозділ

Жмеринський міськрайонний відділ лабораторних досліджень

ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр  МОЗ України» інформує

Що необхідно знати про туберкульоз?

В Україні, туберкульоз є однією з інфекційних хвороб, що набула характеру епідемії. Але у 2016році відбувся незначний спад захворюваності з 70,5 на 100тис.(2015р.) населення до  67, 6 на 100тис. населення. Краща ситуація з захворюваності на туберкульоз органів дихання  у Вінницькій області про це свідчать показники захворюваності. Всього з початку 2017р. року було зареєстровано 407 випадків вперше виявленого туберкульозу органів дихання (25,4 на 100 тисяч населення) проти 517 випадків ( 31,0 на 100 тисяч населення) в 2016 р. Рівень захворюваності знизився на 21,3%. У місті Жмеринка та Жмеринському районі за 11місяців 2017р. зареєстровано 19 випадків(27,4 на 100тис. населення) легеневого туберкульозу, що вдвічі  менше ніж за аналогічний період 2016р.(52,8 на 100тис. населення). Але проблема туберкульозу продовжує залишатись актуальною із-за прогресування мультирезистентних, тобто стійких до антибіотиків, форм, поширення серед населення ВІЛ-інфекції та СНІДу, наркоманії, при яких туберкульоз виявляють у 2-3 рази частіше ніж за звичайних умов. То що ж це за хвороба?

Туберкульоз — це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котре передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. На туберкульоз хворіють усі вікові групи-від новонароджених дітей до людей похилого віку. Найбільш вразливою категорією є діти. Ризик зараження туберкульозом залежить від підвищеної сприятливості до інфекції та контакту з хворим (бактеріовиділювачем) відкритою формою туберкульозу. Туберкульоз є двох видів: поза легеневий та туберкульоз легень. Якщо процес розвивається тільки в легенях, то хвороба на ранній стадії може себе взагалі ніяк не проявляти, і людина дізнається про неї випадково за результатом флюорографії. А може протікати як звичайна ГРВІ – зі слабкістю, підвищеною стомлюваністю, нежиттю, субфебрильною температурою, блідістю і пітливістю, особливо ночами. Бувають і більш виражені симптоми туберкульозу легень, при яких захворювання проявляється набагато сильніше: кашлем з мокротою, кровохарканням, нездужанням, задишкою навіть при невеликому фізичному навантаженні, поганим апетитом, зниження  маси тіла. Температура різко підвищується до 39-40°С. Причини, що підвищують ймовірність захворювання – це, по суті, ті фактори, які послаблюють організм, пригнічують імунітет, адже чим слабший захист, тим простіше збуднику знайти лазівку. Згубно на загальний стан людини впливає тривале перебування в несприятливих побутових, санітарних, соціальних, екологічних умовах. Проживання в тісноті, вогкості, скупченості істотно підвищує ризик дістати туберкульоз легенів, таку ж небезпеку таїть у собі недоїдання, неповноцінне харчування з недостатнім вживанням білків, вітамінів, незамінних амінокислот, що призводить до схуднення або навіть виснаження. Все перераховане посилюється, коли людина зловживає алкоголем, страждає наркоманією, багато курить. Крім всього часто ще й людська безпечність. У багатьох випадках захворювання можна виявити на ранніх стадіях, коли лікування дає ефективний результат, однак за медичною допомогою багато хто звертається тільки тоді, коли туберкульоз легенів вже прогресує.

Як всім відомо, захворювання легше попередити ніж лікувати. Для цього необхідно:

1. Всім - обмежувати контакти з хворими на туберкульоз, повноцінно харчуватися, не зловживати алкоголем, не курити, не вживати наркотики.

2.Дорослим проводити флюорографію 1 раз на рік.

3. Підліткам - з 15-річного віку 1 раз на рік;

4. Дітям - пробу Манту  1 раз на рік і щеплення на 3-5день від народження та в 7 років.

Дитина вважається захищеною від туберкульозу, якщо отримала 2 щеплення. В 2017р. у м. Жмеринка і Жмеринському районі отримали одне щеплення лише 37,2% дітей, а друге, у віці 7років, - жодна дитина не отримала. Відмова від вакцинації значно підвищує ризик захворювання дитини на туберкульоз. Вакцинація не може запобігти зараження туберкульозною мікобактерією, але істотно знижує ризик розвитку важких форм захворювання і, відповідно, полегшує лікування.

Кожна дитина має право бути захищеною від керованих інфекцій .

І тільки від батьків залежить здоров’я та життя дитини.

2017-12-01 08:50:08