Відокремлений структурний підрозділ

Жмеринський міськрайонний відділ лабораторних досліджень

ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр  МОЗ України»

інформує

Що необхідно знати про щеплення?

В Україні, як і в усьому світі, велика кількість інфекційних хвороб, починаючи з натуральної віспи, подолана завдяки щепленням. Що ж таке щеплення? Щеплення або вакцинація це введення в організм людини медичних імунобіологічних    препаратів(вакцин) для створення специфічної несприйнятливості до інфекційних хвороб. Щеплення є обов’язкові та рекомендовані. В Україні обов’язково вакцинують дітей від 10інфекцій:  гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, поліомієліту, кашлюку, правця, гемофільної інфекції, кору, краснухи та епідемічного паротиту. До рекомендованих щеплень відносяться щеплення проти вітряної віспи, гепатиту А, грипу, пневмококової,  менінгококової, ротовірусної та папіломавірусної інфекцій. Крім того, ще проводять щеплення за епідпоказами-контактним у вогнищі інфекційного захворювання.

Для захисту дітей від інфекційних хвороб щеплення починають роботи з першого дня від народження та до досягнення ними 16-річного віку за порядком затвердженим Міністерством охорони здоров’я(Календар щеплення). Щеплення дорослого населення- згідно віку.

Вакцинація проводяться тільки зареєстрованими в Україні вакцинами,  медичним персоналом, який пройшов спеціальну підготовку.

Медичний огляд з вимірюванням температури тіла перед проведенням щеплення є обов’язковим, у разі необхідності лікар призначає додаткові обстеження та інформує батьків про можливі реакції або ускладнення після застосування певної вакцини. Після проведеного щеплення у дитини, залежно від її індивідуальних особливостей, може розвитися післявакцинальна реакція або ускладнення. Частіше це  нестійкі клінічні ознаки, які проявляються в певні строки після вакцинації та призводять до короткочасних функціональних змін в організмі дитини, а саме: гіперемія, набряк, ущільнення  м’яких тканин в місці ін’єкції, підвищення температури тіла більше 390С.

Слід зазначити, що не одне щеплення не гарантує 100% уникнення захворювання на ту чи іншу інфекцію, але воно запобігає тяжкому перебігу хвороби та її ускладненню.

Діти, які не щепленні є небезпечними в першу чергу для себе, ніж для інших дітей-щеплених. Чим менший відсоток щеплених осіб, тим нижчий колективний імунітет, тим більший ризик нової хвилі небезпечних, потенційно смертельних інфекцій. Прикро, але неповнолітні діти не можуть самостійно приймати рішення щодо вакцинації себе, тому всю відповідальність за нього беруть на себе батьки(опікуни).

Для тих, хто планує вакцинувати своїх дітей наші поради:

1. Підготуйте дитину до щеплення(розкажіть їй доступно про проведення щеплення).
  2. Розкажіть лікарю про стан здоров’я дитини напередодні щеплення, можливі алергічні реакції, умови, в яких дитина буде перебувати після щеплення.
  3. Отримайте від лікаря відповіді на свої запитання, якщо такі у вас є, щодо вакцинації.
  4. При бажанні ви можете ознайомитися з інструкцією та  висновком про відповідність показникам якості імунобіологічного препарату.
  5. Підпишіть Інформовану згоду.
  6. Після щеплення виконуйте всі рекомендації лікаря.
  7. У разі придбання вакцини в аптечній мережі необхідно:

-          отримати рецепт від лікаря;

-          вакцину отримати в аптеці та доставити в лікувально-профілактичний заклад в термоконтейнері з холодоелементами;

-          кожна доза вакцини видається із аптеки в упаковці з інструкцією про застосування українською мовою та розрахунковим документом із зазначенням дати та години продажу.

Крім того, необхідно знати, що кожна серія  імунобіологічного препарату супроводжується Сертифікатом якості або Висновком про відповідність цього препарату показникам якості.         .

Пам'ятайте!

Відповідальність за здоров’я та життя дитини несете ви-батьки!

Відмовившись від проведення вакцинації своєї дитини, Ви наражаєте її на високий ризик захворювання тяжкими інфекційними хворобами, що на сьогодні можна попередити своєчасним щепленням.

2017-11-20 11:20:20