Профілактика педикульозу

Профілактика педикульозу

В Жмеринському районі та м. Жмеринка у  минулому році зареєстровано 34 випадки педикульозу, впродовж 8 місяців поточного року – 23 випадки. Найбільша ураженість педикульозом відмічається серед дитячих та підліткових колективів, діти до 17 років складають більше 73,5%, у 2017р.-31,3% від усієї кількості уражених  педикульозом.

Педикульоз або вошивість - специфічне ураження людини вошами. Розрізняють три види вошей: платтяні, головні і лобкові. Вони живуть на тілі людини на всіх стадіях свого розвитку.  В епідеміологічному відношенні найбільш небезпечні платтяні воші, так як можуть стати переносниками висипного тифу, поворотного тифу, волинської гарячки. Воші при укусі здатні передавати збудників цих інфекцій від хворої людини до здорової. Тривалість життя воші складає 20-45 днів. При своєму розвитку воші проходять 3 стадії: яйце - “гнида”, личинка і статевозріла воша, яка, в залежності від виду, за все своє життя відкладає від 150 до 300 яєць.

Зараження педикульозом відбувається:

1. При контакті з людьми ураженими вошами:

- в організованих колективах(дитячий садок, школа, оздоровчий заклад, спортивні секції, басейни);

- в місцях скупчення людей (транспорт, масові заходи);

- при фотографуванні з використанням загальних костюмів і перук;

- при спільному проживанні в сім'ї, квартирі, гуртожитку, хоспісі, інтернаті;

2.   При недотриманні правил особистої гігієни:

- використання спільних гребінців, навушників;

- головного убору, одягу;

- постільних речей.

3.  Лобковим педикульозом-при інтимних контактах.

Симптомами ураження педикульозом є свербіж, який виникає внаслідок подразнення секретом, виділеним паразитом в місці укусу під час кровосмоктання. Людина розчісує сверблячу ділянку, через яку подразнюючі речовин і, можливо, збудники(рикетсії) інфекційних хвороб  потрапляють в кров людини і інфікують її. Профілактика педикульозу має велике протиепідемічне значення, головною умовою якої є:

1. Дотримання правил особистої гігієни:

-          миття тіла не рідше 1 разу в 7-10 днів зі зміною натільної і постільної білизни;

-          регулярна стрижка і щоденне розчісування волосся голови;

-          систематична чистка верхнього одягу, прання постільної білизни;

-          періодичний огляд волосся і одягу у дітей, які відвідують організовані заклади, в тому числі спортивні секції, басейн.

1. Утримання в належному санітарному стані:

-          приміщень місць проживання(будинок, квартира, гуртожиток тощо);

-          тимчасового перебування(установи, заклади, транспорт,  басейн, спортивний зал тощо);

-          інвентарю(спортивні мати, м’які іграшки та інше).

1.  Проводення з дітьми роз’яснювальної бесіди щодо правил користування гребінцем, головним убором, одягом, постільними речами та інше.

В організованих закладах з метою своєчасного виявлення та недопущення розповсюдження педикульозу медичному персоналу необхідно проводити огляди на педикульоз не рідше 4 разів на рік, а освітніх - після кожних канікул, і щомісяця-вибірково.

Педикульоз легше попередити, чим боротися з ним. Бережіть себе та  дітей.

2017-09-14 08:00:06