Пам'ятка населенню: Будьте обережні-блискавка!

Пам'ятка населенню: Будьте обережні-блискавка!

Блискавка - це гігантський електричний розряд, що виникає  внаслідок  електризації  атмосфери  під  час  грози.

Електричні розряди під час грози несуть постійну загрозу людям. Про¬ходження заряду блискавки через людину найчастіше закінчується миттєвою смертю у зв’язку з термічним ураженням внутрішніх органів. У деяких випадках можливе короткочасне припинення дихання.

Існують прості правила поведінки, виконання яких практично унеможливить трагічне зіткнення з грозовим розрядом.

1. ЯКЩО ВИ ПЕРЕБУВАЄТЕ НА ВІДКРИТІЙ МІСЦЕВОСТІ, ТО:

             Не ховайтеся в невеликих спорудах, хатинах, будинках, наметах, тим більше серед острівців дерев, краще в такому випадку затаїтись у якомусь заглибленні.

             Якщо вас двоє, троє чи більше, - не скупчуйтеся в укритті разом, а ховайтеся поодинці – можливе ураження блискавкою спричинить трагедію одному, а не всім, бо розряд, як відомо, перебігає через контакт людських тіл.

             Бігти до сховища слід нешвидко і злегка пригнувшись, а не випростано у весь зріст – розряди контактують із вищими точками, якою і може бути людська голова.

             Під час грози ніколи не ховайтеся біля металевих споруд, конструкцій, під залізними опорами електропередач та мостів, не торкайтесь дротяних огорож та інших об’єктів з металу.

             Якщо гроза застала вас на човні в річці або ви плавали в цей час, то найнебезпечніше – вибратися з води на берег, але якщо це неможливо, то намагайтеся на човні сидіти нерухомо, а вплав слід добиратися повільно, спокійно, не вимахуючи руками.

2. ЯКЩО ВИ ПЕРЕБУВАЄТЕ В ПРИМІЩЕННІ, ТО:

             Негайно зачиніть всі кватирки, вікна, двері;

             Вимкніть всі електроприлади;

             Утримайтеся дзвонити по телефону, але якщо вже біда примусила викликати "швидку допомогу" чи пожежну бригаду, то зробіть це одразу ж після чергового грозового розряду, швидко використавши невеличку паузу до наступного.

ПРИ УРАЖЕННІ БЛИСКАВКОЮ ПОТЕРПІЛОМУ НЕОБХІДНО  НАДАТИ ДОПОМОГУ:

             розстібнути одяг, укласти на спину, підкласти валик із одягу під шию, щоб створити кращу прохідність шляхів дихання;

             очистити порожнину рота від крові, слини, блювотних мас за допомогою бинта або носової хустки, обгорнутої на вказівний палець;

             у разі відсутності дихання розпочати штучне дихання способом "рот у рот" або "рот у ніс";

             у разі зупинки серця негайно почати одночасно робити закритий масаж серця та штучне дихання;

             не можна закопувати постраждалого в землю;

             в будь-якому випадку негайно звернутись за допомогою лікаря.

Навчально-методичний центр цивільного захисту  та безпеки життєдіяльності Вінницької  області

2017-09-22 10:05:35